Past Officers

Past Officers of the FFYR

State Chairs
State Vice-Chairs
State Secretaries
State Treasurers
State Committeepersons


FFYR State Chairs

2011 – 2014 Peret Pass (Jacksonville)
2010 – 2011 Carolyn Johnson, (Orange County)
2009 – 2010 Brian H. Graham, (Clay County)
2008 – 2009 Brian H. Graham, (Clay County)
2007 – 2008 Todd Goberville, (Broward County)
2006 – 2007 Todd Goberville, (Broward County)
2005 – 2006 Jon Woodard (St. Johns County)
2004 – 2005 Jon Woodard (St. Johns County)
2003 – 2004 Stacey (Bartlett) McPherson (Orange County)
2002 – 2003 Jason Hulsey (Duval County)
2001 – 2002 Vickie-Jean (Sohn) Mullins (Tallahassee)
2000 – 2001 Vickie-Jean Sohn (Tallahassee)
1999 – 2000 Harrison Conyers III (Duval County)
1998 – 1999 Harrison Conyers III (Duval County)
1997 – 1998 Jose Alcaraz (Biscayne Bay)
1996 – 1997 Michael Hammond (Orange County)
1995 – 1996 Bob Windom (Sarasota County)
1994 – 1995 Tom Vizcarrondo (Orange County)
1993 – 1994 Angela Vazquez (Biscayne Bay)
1992 – 1993 Ed Pozzouli (Broward County)
1991 – 1992 George Mendes (Biscayne Bay)
1990 – 1991 Walter Graham (Clay County)
1989 – 1990 PJ Denney (Seminole County)
1988 – 1989 Jim Frishe (Pinellas County)
1987 – 1988 Jim Frishe (Pinellas County)
1986 – 1987 Doug Caperton (Collier County)
1985 – 1986 Rex Holmlin (Space Coast)
1984 – 1985 Linda Clarke (Osceola County)
1983 – 1984 Rick Badgley (St. Petersburg)
1982 – 1983 Rick Badgley (St. Petersburg)
1981 – 1982 Carl Selph (Seminole County)
1980 – 1981 Tim Baer (Pinellas County)
1979 – 1980 Jerry House (St. Petersburg)
1978 – 1979 Velma Venrick (Orange County)
1977 – 1978 Velma Venrick (Orange County)
1976 – 1977 Mac McLendon (Osceola County)
1975 – 1976 Mac McLendon (Osceola County)
1974 – 1975 Ed Havill (Lake County)
1973 – 1974 Ed Havill (Lake County)
1972 – 1973 Ron Thornton (Orange County)
1971 – 1972 Ron Thornton (Orange County)
1970 – 1971 Sonny Cone
1969 – 1970 Dennis O’Grady (Volusia County)
1968 – 1969 Dennis O’Grady (Volusia County)
1967 – 1968 William R. Korp (Sarasota County)
1966 – 1967 William R. Korp (Sarasota County)
1965 – 1966 Louis Frey Jr. (Orange County)
1964 – 1965 Louis Frey Jr. (Orange County)
1963 – 1964 David Wells (Duval County)
1962 – 1963
1961 – 1962
1960 – 1961 C.W. Bill Young (St. Petersburg)
1959 – 1960 C.W. Bill Young (St. Petersburg)

Back to the Top


FFYR Vice-Chairs

2013 – 2014 Jonathan Torres, (Tampa Bay)
2011 – 2012 Kathy Salerno, (Orange)
2010 – 2011 Anna Alexopolous, (Broward)
2009 – 2010 Carolyn Johnson, (Orange)
2008 – 2009 Carolyn Johnson, (Orange)
2007 – 2008 Brian H. Graham, (Clay)
2006 – 2007 Heidi Watzak, (Orange)
2005 – 2006 Todd Goberville (Broward County)
2005 – 2005 Todd Goberville (Broward County)
2004 – 2005 Brandi-Leigh Enfinger (Polk County)
2003 – 2004 Rob Parlin (Marion County)
2002 – 2003 Gigi Bolt (Biscayne Bay)
2001 – 2002 Rory Dubin (Sarasota County)
2000 – 2001 Rory Dubin (Sarasota County)
1999 – 2000 Vickie-Jean Sohn (Tallahassee)
1998 – 1999 Vickie-Jean Sohn (Orange County)
1997 – 1998 Harrison Conyers III (Duval County)
1996 – 1997 Kathy Girdler (Bay County)
1995 – 1996 Kevin Callery (Osceola County)
1994 – 1995 Stacy Knight (St. Petersburg)
1993 – 1994 Tom Vizcarrondo (Orange County)
1992 – 1993 Peter Dyga (Alachua County YRs)
1991 – 1992 Scott Starin (Sawgrass YR)
1990 – 1991 Ken Anthony (Hillsborough County)
1989 – 1990 Bob Swindel (Broward County)
1988 – 1989 PJ Denney (Seminole County)
1987 – 1988 Carey L. Ewing (South Florida)
1986 – 1987 Candy Mausser (Broward County)
1985 – 1986 Steve Estler
1984 – 1985 Steve Estler
1983 – 1984 Linda Clarke (Osceola County)
1982 – 1983 Linda Clarke (Osceola County)
1981 – 1982 Rick Badgley (St. Petersburg)
1980 – 1981 Carol Houchins (Broward County)
1979 – 1980 Sally Staten (West Broward)
1978 – 1979 David Godwin (Seminole County)
1977 – 1978 David Godwin (Seminole County)
1976 – 1977 Velma Venrick (Osceola County)
1975 – 1976 Velma Venrick (Osceola County)
1974 – 1975
1973 – 1974 Maryanne Morse (Seminole County)
1972 – 1973 Sue Stewart
1971 – 1972 Sue Stewart
1970 – 1971
1969 – 1970 Lee Smith
1968 – 1969 Lee Smith
1967 – 1968 Roberta Dawson (Tampa)
1966 – 1967 Roberta Dawson (Tampa)


FFYR Treasurers

2012 – 2014 Josh Cockrell (Jacksonville)
2011 – 2012 Michael De Gruccio (Broward)
2010 – 2011 Neal Pansey, (Orange)
2009 – 2010 Adam Smith, (Tampa Bay)
2008 – 2009 Adam Smith, (Tampa Bay)
2008 – 2008 Sara Misselhorn, (YR’s of the Palm Beaches)
2007 – 2008 Rite Nunez, (Tampa Bay)
2006 – 2007 Rite Nunez, (Tampa Bay)
2005 – 2006 Jeff Kopp (Citrus County)
2004 – 2005 Jeff Kopp (Citrus County)
2003 – 2004 Jeff Kopp (Citrus County)
2002 – 2003 Rob Hall (Tampa Bay)
2001 – 2002 Jason Hulsey (Duval County)
2000 – 2001 Chris Vorbeck (Sarasota County)
1999 – 2000 Chris Vorbeck (Sarasota County)
1998 – 1999 Michael Padgett (Sarasota County)
1997 – 1998 Joel Cartwright (Emerald Coast)
1996 – 1997 Jose Alcaraz (Biscayne Bay)
1995 – 1996 Jose Alcaraz (Biscayne Bay)
1994 – 1995 Bob Windom (Sarasota County)
1993 – 1994 Bob Windom (Sarasota County)
1992 – 1993 Delores Borgelt (Sarasota County)
1991 – 1992 Russell Janutallo (Lakeland)
1990 – 1991 Wendy Harley (Tallahassee)
1989 – 1990 Chris Hughes (Okaloosa County)
1988 – 1989 Bob Swindel (Broward County)
1987 – 1988 Bob Swindel (Broward County)
1986 – 1987
1985 – 1986 Charlie Berkett
1984 – 1985 Don Cather (Broward County)
1983 – 1984 Laurie Segraves (Collier County)
1982 – 1983 Laurie Segraves (Collier County)
1981 – 1982 Linda Clarke (Osceola County)
1980 – 1981 Linda Clarke (Osceola County)
1979 – 1980 Dave DeSormeau (Greater Pinellas)
1978 – 1979 Dave DeSormeau (Greater Pinellas)
1977 – 1978 Bob Drubie (Greater Pinellas)
1976 – 1977 David Godwin (Seminole County)
1975 – 1976 David Godwin (Seminole County)
1974 – 1975
1973 – 1974
1972 – 1973 Mac McLendon (Osceola County)
1971 – 1972 Mac McLendon (Osceola County)
1970 – 1971
1969 – 1970
1968 – 1969
1967 – 1968
1966 – 1967 Lou Frey (Orange County)

Back to the Top


FFYR Secretaries

2012 – 2014 Nick Stone, (Broward)
2011 – 2012 Jackie Fay (Palm Beach)
2010 – 2011 Kevin Cerino, (Biscayne Bay)
2009 – 2010 Anna Alexopoulos, (Broward)
2008 – 2009 Carrie Eisnaugle, (Orange)
2007 – 2008 Carrie Eisnaugle, (Orange)
2006 – 2007 Dana Swanson, (Volusia)
2005 – 2006 Dana Swanson (Greater Volusia)
2004 – 2005 Tammy Still (Marion County)
2003 – 2004 Tammy Still (Marion County)
2002 – 2003 Autumn Miller (Alachua County)
2001 – 2002 Kelly Gallavan (Tallahassee)
2000 – 2001 Tami Martin (Duval County)
1999 – 2000 Rory Dubin (Sarasota County)
1998 – 1999 Rory Dubin (Sarasota County)
1997 – 1998 Vickie-Jean Sohn (Orange County)
1996 – 1997 Vickie-Jean Sohn (Orange County)
1995 – 1996 Monica Garrison (Tampa Bay)
1994 – 1995 Terri Callery
1993 – 1994 Terri Callery
1992 – 1993
1991 – 1992 Charles Safdie (Everglades YR’s / Miami-Dade)
1990 – 1991 Richard Goble (Boca Raton)
1989 – 1990 Richard Goble (Boca Raton)
1988 – 1989
1987 – 1988 Rod Larsen (Central Florida)
1986 – 1987 Rod Larsen (Central Florida)
1985 – 1986 Alan Dubow (Biscayne Bay)
1984 – 1985 Carol Ann Tindal (Duval County)
1983 – 1984 Carol Ann Tindal (Duval County)
1982 – 1983 Cindy Patell
1981 – 1982 Cindy Patell
1980 – 1981 Mary Lou Martinez (Orange County)
1979 – 1980 Mary Lou Martinez (Orange County)
1978 – 1979 Cathy Faircloth
1977 – 1978 Cathy Faircloth
1976 – 1977 Mary Ann Morse (Seminole County)
1975 – 1976 Mary Ann Morse (Seminole County)
1974 – 1975
1973 – 1974
1972 – 1973
1971 – 1972
1970 – 1971
1969 – 1970
1968 – 1969
1967 – 1968
1966 – 1967 Jeannie Rodriguez

Back to the Top


FFYR National Committeemen

2011 – 2013 Cameron Coward, (St. Johns County)
2010 – 2011 Brian Graham, (Clay)
2009 – 2010 Todd Goberville, (Broward)
2008 – 2009 Jon Woodard, (St. Johns County)
2007 – 2008 Jon Woodard, (St. Johns County)
2006 – 2007 Jon Woodard, (St. Johns County)
2005 – 2006 Steve Schroeder (Tampa Bay)
2004 – 2005 Steve Schroeder (Flagler County)
2003 – 2004 Ed Dean (Brevard County)
2002 – 2003 Don Mullins (Tallahassee)
2001 – 2002 Rob Hall (Tampa Bay)
2000 – 2001 Rob Hall (Tampa Bay)
1999 – 2000 Steven Zak (Hillsborough County)
1998 – 1999 Richard Webster (Biscayne Bay)
1997 – 1998 Michael Padgett (Sarasota County)
1996 – 1997 Peter Genersich (Sarasota County)
1995 – 1996 Michael Hammond (Orange County)
1994 – 1995 Harrison Conyers (Duval County)
1993 – 1994 Greg Grunstein (Sarasota County)
1992 – 1993 Greg Grunstein (Sarasota County)
1991 – 1992 Thomas G. Pye (Boca Raton)
1990 – 1991 Thomas G. Pye (Boca Raton)
1989 – 1990
1988 – 1989
1987 – 1988
1986 – 1987
1985 – 1986 Don Cather (Broward County)
1984 – 1985 Douglas M. Guetzloe (Central Florida)
1983 – 1984 Douglas M. Guetzloe (Central Florida)
1982 – 1983 Rob Dressler (Broward County)
1981 – 1982 Rob Dressler (Broward County)
1980 – 1981 Rob Doll (Bay County)
1979 – 1980 Rob Doll (Bay County)
1978 – 1979 Gary Strobel (Tallahassee)
1977 – 1978 Gary Strobel (Tallahassee)
1976 – 1977 Mitch Mannin (Palm Beach County)
1975 – 1976
1974 – 1975 Mac McLendon (Osceola County)
1973 – 1974 Mac McLendon (Osceola County)
1972 – 1973
1971 – 1972
1970 – 1971
1969 – 1970
1968 – 1969 Hal Stayman (Miami)
1967 – 1968 Hal Stayman (Miami)
1966 – 1967 Bill Taylor (Duval County)
1965 – 1966
1964 – 1965
1963 – 1964
1962 – 1963
1961 – 1962
1960 – 1961
1959 – 1960
1958 – 1959 C.W. Bill Young (St. Petersburg)
1957 – 1958 C.W. Bill Young (St. Petersburg)

FFYR National Committeewomen

2012 – 2014 Carmen Myers, (Jacksonville)
2011 – 2012 Dana Gordon, (Marion County)
2010 – 2011 Peret Pass, (Jacksonville)
2009 – 2010 Dana Swanson, (Volusia)
2008 – 2009 Dana Swanson, (Volusia)
2007 – 2008 Dana Swanson, (Volusia)
2006 – 2007 Ruth Thompson, (EscaRosa)
2005 – 2006 Ruth Thompson (EscaRosa)
2005 – 2005 Ruth Thompson (EscaRosa)
2004 – 2004 Patience Clarke (Tampa Bay)
2003 – 2004 Laurie Pizzo (Hernando County)
2002 – 2003 Kelly Gallavan (Tallahassee)
2001 – 2002 Gigi Bolt (Biscayne Bay)
2000 – 2001 Laura Samford (Broward County)
1999 – 2000 Cheryl Carpenter (Palm Beach County)
1998 – 1999 Violet Nikolici (Broward County)
1997 – 1998 Angela Apostol (Broward County)
1996 – 1997 Dawn Roberts (Lake County and Tallahassee)
1995 – 1996 Stacy Knight (St. Petersburg)
1994 – 1995 Laura Hanson
1993 – 1994 Laura Hanson
1992 – 1993 Suzanne Jean (Higgins) (Broward County)
1991 – 1992 Lisa Tropepe (Sawgrass YR’s)
1990 – 1991 Lisa Tropepe (Sawgrass YR’s)
1989 – 1990
1988 – 1989
1987 – 1988
1986 – 1987
1985 – 1986 Mary O’Donohue
1984 – 1985 Debbie Musgrove
1983 – 1984 Debbie Musgrove
1982 – 1983 Gin Watson
1981 – 1982 Gin Watson
1980 – 1981 Debbie Wood
1979 – 1980 Debbie Wood
1978 – 1979 Lisa Ferdon
1977 – 1978 Lisa Ferdon
1976 – 1977 ? Berkhardt
1975 – 1976 ? Berkhardt
1974 – 1975 Mary Ann Morse (Seminole County)
1973 – 1974
1972 – 1973
1971 – 1972
1970 – 1971
1969 – 1970
1968 – 1969 Jill Dover (Ft. Lauderdale)
1967 – 1968 Jill Dover (Ft. Lauderdale)

Back to the Top